Pejska důkladně rozčešte, aby šampon snáze pronikl ke kůži. Rozčesávání srsti po vykoupání je značně obtížnější a hrozí tak její zplstnatění, kterého se zbavíte pouze ostříháním strojkem úplně nakrátko. Šampon doporučuji naředit vodou pro šetrnější působení na kůži a srst pejska, také tím předejdete možnému svědění či alergické reakci.
Pejska zcela namočte teplou vodou a jemným masírováním důkladně naneste šampon. V oblasti hlavy pracujte opatrně, aby se šampon nedostal pejskovi do očí, uší a čenichu, ale rozhodně tyto místa neošiďte. Šampon splachujte směrem od hlavy. Z dobře spláchnuté srsti musí téci čistá voda bez pěny. Pokud jste pejska delší dobu nekoupali, opakujte postup ještě jednou.
Po opláchnutí šamponu, můžete ještě použít kondicionér, který se postará o další průběh zkvalitnění srsti psa a také omezí zacuchávání. Po jeho spláchnutí vymačkejte ze srsti přebytečnou vodu a osušte ručníkem. Vlhkou srst je potřeba pomocí fénu dobře dosušit a hlavně vlnitou srst natáhnout. Toho docílíte kartáčováním proti srsti během fénování do úplného vysušení.
Pokud Váš pejskej nyní vypadá jako nadýchaná kulička nebo má nádherně splývavou srst, kterou lze volně pročesat hřebenem, pak je dobře připraven na stříhání. Důležité je, aby pejskek zůstal čistý až do termínu stříhání.
Na kvalitě střihu se podepíše nejen schopnost střihače, ale z velké míry také to,
v jakém stavu do salonu přijde, tedy v jakém stavu je jeho srst.
Jen dobře připravený pejsek umožní střihači vytvořit na Vašem pejskovi pěkný a slušivý střih podle Vašich představ.